Невиплата зарплати роботодавцем! Як бути?

Невиплата зарплати роботодавцем! Як бути?

На жаль, невиплата заробітної плати або ж її дуже тривала затримка залишаються дуже поширеним явищем в нашій країні. Причому це стосується підприємств як державного, так і приватного сектора.

До речі, перевіритти свого роботодавця і будь-яке підприємство в Україні на заборгованості з виплати з/п можна за допомогою Єдиного реєстру боржників, доступ до якого можливий також через OpenDataBot у FB Messenger чи Telegram.

Стосовно питань виплати авансу та зарплатні в цілому, то терміни видачі зарплати було врегульовані статтею 115 КЗпП України ще в 2010 році. Є два види домовленостей, за якими приймається рішення, в яких числах виплачуються зароблені гроші: Колективний договір, в якому прописані точні дати авансу та зарплати (але він не може суперечити основному закону). Згідно чинного законодавства – не менше двох разів на місяць (але перерва між виплатами не може бути більше 16 днів). Як аванс, так і зарплата повинні виплачуватися кожного поточниого місяця. Це означає, що поступово на роботу вже через два тижні закладено перший аванс, а в кінці місяця – зарплата. Найбільша затримка допускається на 7 днів. Останній термін виплати авансу 22 число поточного місяця, а зарплати – 7 число наступного місяця. Поділ зарплати на частини відбувається за колективним договором. Закон говорить, що виплата зарплати повинна бути розділена на частини, а розмір цих частин визначається роботодавцем. Це може бути фіксована невелика сума, яка не перевищує зарплату на момент виплати авансу або ж всі зароблені нарахування згідно з відомістю. Термін видачі зарплати встановлює роботодавець, а виплата без затримок – це його пряма відповідальність, яка карається законом. Слід врахувати, що заробітна плата й аванси завжди виплачуються тільки в робочі дні. Якщо дата зарплати припадає на вихідний, то виплату переносять на останній робочий день перед вихідним.

Якщо у вас все ж відбулася невиплата заробітної плати вчасно, то слід звертатися до Служби з охорони праці із заявою щодо порушення термінів по виплаті. При підтвердженні порушення, роботодавцю доведеться заплатити штраф у розмірі 3 мінімальних зарплат (12 519 грн.).

Українці, що місяцями не бачать своїх «кровних», активно почали через суди добиватися заборони на виїзд своїх роботодавців за кордон. Іноді у них навіть виходить домогтися арешту особистого майна власника недбайливої компанії, якщо, звичайно, воно на нього записано.

Є й така для роботодавця відповідальність за заборгованість по заробітній платі, якої вони намагаються різними способами уникнути. Якщо раніше максимум, на що можна було розраховувати – це накладення арешту на активи компанії (яка на той час вже може бути банкрутом), то зараз суди стали частіше йти назустріч постраждалим і карають безпосередньо відповідача. Способи захисту в даному випадку виглядають так: Подача позовної заяви до суду з вимогою про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати. Якщо розрахунок не був проведений в день звільнення, то подавати позовну заяву про стягнення нарахованої, але невиплаченої заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні. В обох таких випадках необхідно ще заявляти позовні вимоги про стягнення моральної шкоди. Також можна звернутися в правоохоронні органи із заявою про вчинення злочину, склад якого передбачено ст. 175 КК України – невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших встановлених законом виплат. При цьому потрібно розуміти, що якщо позивач, крім офіційних виплат, отримував на роботі ще й зарплату в конверті, то розраховувати він може тільки на компенсацію своєї «білої» частини.

Якщо з судами вам зв`язуватися не хочеться, а затримка із зарплатою вже перевалила за два місяці, то можна почати з написання скарги в Держінспекцію з питань праці – вона останнім часом почала досить активно працювати та приймати заяви. Це дуже розумно, оскільки судова справа в Україні може розглядатися до півроку (замість відведених двох місяців). Втім, звернутися за захистом до суду необхідно в будь-якому випадку, оскільки рішення суду надасть в подальшому можливість через органи ДВС накласти арешт на рахунки в межах суми стягнення, а в разі порушення справи про банкрутство навіть заявити кредиторські вимоги.

Звільняючись з роботи, кожен співробітник розраховує на виплату зарплати. На жаль, дуже часто буває так, що роботодавець не хоче виплачувати розрахункові, особливо якщо ви у нього працювали неофіційно. Куди ж звертатися і як домогтися виплати всіх ваших заробітків, якщо є труднощі при звільненні. Офіційне було оформлення працівника або ж неофіційне – має важливе значення, бо трудові відносини можуть бути різними. Але при спорах або невиплати зарплат має велике значення, чи укладали ви трудовий договір з роботодавцем, або ж ні. Якщо у вас є трудовий договір Згідно з ст. 116 КЗпП України, в день звільнення працівникові зобов`язані виплатити всі гроші, які він заробив. Якщо в цей день його не було на роботі, то розрахункові виплачуються не пізніше наступного дня. Трудова угода дає працівникові все соціальні права. У разі невиплати зарплати при звільненні правомірним буде звернутися до суду та вимагати через нього виплати всіх ваших коштів і компенсації за несвоєчасну оплату праці. Якщо трудового договору не було?

Як правильно звертатися до суду, якщо сталася невиплата заробітної плати при звільненні: Повідомити в Службу з охорони праці про те що ви працювали неофіційно і вам не виплатили зарплату. Написати заяву в прокуратуру, де описати ситуацію, що склалася. У прохальної частині заяви необхідно просити відкрити кримінальне провадження на роботодавця (підприємця або директора підприємства). Повідомити про порушення законодавства в головне управління Державної Фіскальної служби вашого регіону або за телефоном гарячої лінії 0-800-501-007 вибравши пункт №3. Звернутися на гарячу лінію 0-800-507-309 Міністерства соціальної політики України. Написати заяву в суд з проханням вирішення спору щодо невиплати зарплати. Якщо суд стане на ваш бік, роботодавець змушений буде виплатити Вам зарплату згідно середнього показника по вашій спеціалізації за весь період трудових відносин.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

пятнадцать − 8 =

Важно помнить, что затраты на адвоката, могут быть взысканы с проигравшей стороны. Размер, порядок и способ взыскания обсуждается индивидуально в каждом деле.

ОСТАХОВ ВЛАДИМИР

Надежная защита Ваших интересов.

Юрист

Готов ответить на ваши вопросы 24/7.

067-88-98-678
Записаться на консультацию